Poznajmy siatkarskie talenty: Norbert Huber

Norbert Huber

fot.: Plusliga

Dzisiaj chciałbym przedstawić jednego z moich ulubionych środkowych w reprezentacji Polski mężczyzn w siatkówce, Norberta Hubera. Nie będzie to sztywna autobiografia, jaką robiłem przy wcześniejszych wpisach, ale zbiór przemyśleń, potwierdzających tezę, że Norbert Huber to jeden z największych talentów w Polsce.

Norbert Huber – zaklęty jak kamień

Jeszcze nigdy w życiu nie zdarzyło mi się widzieć młodego sportowca, który podchodzi do swojej pracy niby stary wyjadacz. Słuchając jednego z wywiadów z udziałem Norberta Hubera, stwierdziłem, że ten chłopak ma nie tylko przysłowiowe papiery na wielkie granie, ale że zrobi wielką karierę. Oglądając Ligę Narodów siatkarzy 2019, zaobserwowałem cechę, jaka może zaważyć na tym, że Norbert Huber rozwinie się jako siatkarz w błyskawicznym tempie. Mianowicie to jego spokój, który raczej nie charakteryzuje młodzieży. On po każdej udanej akcji, obronie czy bloku zachowuje kamienną twarz. Zapewne gdzieś tam w duszy się cieszy, ale nie okazuje tego na zewnątrz.

Ktoś, kto przeczyta tę część wpisu, zapewne pomyśli sobie, że neguję ludzi, którzy posiadają kamienny wyraz twarzy. Wręcz przeciwnie. Ja uważam, że jak najbardziej to ma pozytywne konotacje, gdyż oznacza koncentrację i automatyzm pewnych naszych zachowań. Tego w siatkówce nie da się wyuczyć. To się albo ma, albo się tego nie ma. Norbert Huber nie raz pokazał, że to posiada. Wystarczy wspomnieć Ligę Narodów 2019.

Liga Narodów 2019

Finałowy turniej w USA był bardzo trudny dla polskiej reprezentacji. Już w fazie grupowej trafiliśmy na drużyny Brazylii oraz Iranu. Te ekipy nam nigdy nie leżały. Szczerze mówiąc, obawiałem się o Hubera, jak sobie poradzi, chociaż kojarzyłem go z występów podczas mistrzostw świata juniorów w roku 2017 oraz z gry w Cerradzie Czarnych Radom. Poziom reprezentacyjny to jednak zupełnie inna “bajka”. Tutaj najmniejszy błąd może drogo kosztować i miał tego świadomość Norbert Huber.

Moje zdziwienie wzbudził fakt, że Norbert Huber gra bezkompromisowo przeciwko brazylijskim tuzom światowej siatkówki: broni trudne piłki, nęka stacjonarną zagrywką i blokuje jak natchniony. Taka sama sytuacja była w fazie finałowej turnieju oraz w spotkaniu z Iranem. Norbert Huber był jednym z naszych pewniaków na środku siatki w eksperymentalnym naszym składzie. Norbert Huber to środkowy, który podąża za swymi marzeniami, ale nie buja w obłokach. Nie koncentruje się na najbliższej przyszłości, ale na najbliższym meczu, który ma zagrać, analizując z trenerami kolejnych przeciwników.

Mistrzostwa Świata Juniorów 2017

Celowo nie wspomniałem na początku o bardzo dobrych mistrzostwach świata juniorów w 2017 roku, ponieważ priorytetem w każdej dyscyplinie jest pierwsza reprezentacja. Trzeba jednak powiedzieć, że Norbert Huber właśnie na tamtym czempionacie kształtował swój siatkarski charakter pod kątem sportowego “przywdziewania” barw narodowych. Mógłby się podpalić psychicznie, gdyby nie jego charakter. Zachowywał zimną krew na siatce do końca mistrzowskiego turnieju, walnie przyczyniając się do zdobycia przez Polskę złotego medalu.

Pogdybajmy o przeszłości

Rodzi się kolejne pytanie i nie będzie to laurka, mająca na celu nadmierną promocję Norberta Hubera. Czy słynny stereotyp o Polakach “pijany jak Polak”, zostanie zastąpiony frazą “pewny siebie jak Polak”? Norbert Huber udowadnia, że w jego przypadku jest to jak najbardziej realne, musi tylko regularnie grać.

Pomyślmy teraz w odwrotną stronę. Co wydarzyłoby się, gdyby Norbert Huber był bujającym w obłokach i niepotrafiącym precyzować własnych celów chłopakiem? Podejrzewam, że skończyłby jak niektórzy polscy skoczkowie narciarscy, tacy jak Mateusz Rutkowski. W najlepszym razie miałby długą przerwę od gry w siatkówkę.

Drzwi do wielkiej kariery

Norbert Huber występami w Lidze Narodów 2019 uchylił sobie dość mocno drzwi do wielkiej kariery. Teraz musi być cierpliwy w pokonywaniu kolejnych wyzwań. Nie może myśleć, że jest tylko jednym z wielu utalentowanych środkowych w Polsce, ale w cichości swojej pracy sukcesywnie pokazywać to na boisku. Osobiście wróżę mu taką karierę, jak choćby kariera Piotra Nowakowskiego.

Być może ktoś zapyta, czy najbliższe mistrzostwa świata będą Himalajami dla Norberta Hubera. Skoro w dużym turnieju poradził sobie Jakub Kochanowski, to tym bardziej da sobie radę Norbert Huber. Świetnie byłoby zobaczyć rywalizację dwóch utalentowanych środkowych o pierwszy skład. Chyba że selekcjoner naszej kadry będzie ustawiał ich razem. Czas pokaże. Tymczasem trzeba życzyć naszemu bohaterowi zdrowia i powodzenia w dalszym rozwoju, a także potwierdzania tezy, że Norbert Huber to największy talent polskiej siatkówki ostatnich lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *