Turcja – Włochy: Euro 2020 rozpoczęte bez niespodzianki

Turcja - Włochy

Pięć lat czekali kibice na kolejne spotkanie w ramach mistrzostw Europy. Z racji pandemii koronawirusa EURO 2020 nie mogło odbyć się w ubiegłym roku i dopiero 11 lipca 2021 r. najlepsze europejskie reprezentacje ruszyły do boju. Na początek zmagań kibice obejrzeli mecz Turcja – Włochy na Stadio Olimpico w Rzymie, a stawiani w roli czarnego konia turnieju Turcy nie byli w stanie przeciwstawić się rozpędzonej machinie Manciniego.

Turcja – Włochy: festiwal strzałów

Pierwsza połowa spotkania otwierającego EURO 2020 minęło pod dyktando zespołu Roberto Manciniego. Włosi oddali aż dwanaście strzałów, lecz żaden z nich nie okazał się szczęśliwy. Już w 3. minucie Immobile trafił w boczną siatkę. Najgroźniej było jednak w 22. minucie przy rzucie rożnym, kiedy to po dośrodkowaniu Lorenzo Insigne piłkę uderzył Chiellini. Kapitan Squadra Azzurra był bliski szczęścia, ale golkiper przeniósł piłkę tuż nad poprzeczką. Najmłodsza reprezentacja na tegorocznym EURO, czyli Turcja (średnia wieku 24,8 lat) długo nie mogła opuścić własnej połowy. Dopiero w 35. minucie z kontrą ruszył Yilmaz. Napastnik LOSC Lille dośrodkował piłkę w pole karne, ale tam z bramki wyszedł Donnarumma i oddalił zagrożenie. Tuż przed przerwą jeden z Turków zagrał piłkę ręką we własnym polu karnym, lecz po konsultacji z VAR sędzia nie zdecydował się podyktować jedenastki.

Turcja – Włochy: Squadra Azzurra trafiła do celu

Tuż po przerwie mogło się wydawać, że Turcy będą w stanie powalczyć ze Squadra Azzurra. W 51. minucie z kontrą ruszył wprowadzony w przerwie Ünder. Pomocnik Leicester City wygrał pojedynek ze Spinazzolą, ale jego uderzenie wybronił Donnarumma. Chwilę potem byliśmy świadkami pierwszej bramki na EURO 2020. Locatelli zagrał piłkę na prawą stronę do Berardiego, ten minął w polu karnym przeciwnika i mocno zagrał piłkę przed bramkę Çakıra. Tam niefortunnie interweniował Merih Demiral, który skierował piłkę do własnej bramki. Włosi próbowali pójść za ciosem i nadal kontrolowali przebieg spotkania. W 66. minucie Spinazzola oddał strzał, który wybronił turecki bramkarz. Piłka spadła jednak pod nogi Ciro Immobile, które z bliskiej odległości podwyższył na 2:0 dla Italii.

Włosi pomimo dwubramkowego prowadzenia dalej atakowali na bramkę reprezentacji Turcji. W 79. minucie bramkarz Çakır popełnił błąd przy wznowieniu gry i piłkę przejęli Włosi. Po zaledwie trzech podaniach, Lorenzo Insigne znalazł się w dogodnej sytuacji i pewnym uderzeniem podwyższył na 3:0. W doliczonym czasie gry bliski zdobycia gola był Yilmaz, ale nie był w stanie zmienić wyniku meczu otwarcia EURO 2020.

W sobotę drugi mecz w grupie A. Walia zmierzy się ze Szwajcarią o 15.00 w Baku.

Turcja – Włochy 0:3 (0:0)
Bramki: Demiral 53 (sam.), Immobile 66, Insigne 79

Turcja: Çakır – Çelik, Demiral, Söyüncü, Meraş – Yokuşlu (64. Kahveci) – Karaman (76. Dervişoğlu), Tufan (64. Ayhan), Yazıcı (46. Ünder), Çalhanoğlu – Yilmaz

Włochy: Donnarumma – Florenzi (46. di Lorenzo), Bonucci, Chiellini, Spinazzola – Barella, Jorginho, Locatelli (73. Cristante) – Berardi (85. Bernardeschi), Immobile (80. Belotti), Insigne (80. Chiesa)

Żółte kartki: Söyüncü, Dervişoğlu