Dania – Finlandia: mecz dokończony mimo dramatu

Dania - Finlandia

Źródło: twitter.com/DBUfodbold

Nie tak miał wyglądać drugi dzień EURO 2020. Po spotkaniu Walia – Szwajcaria (1:1) w grupie A, rozpoczęto zmagania w kolejnej, gdzie na początek rozegrano mecz Dania – Finlandia. W 41. minucie na murawę upadł jednak Christian Eriksen, a jego serce się zatrzymało. Piłkarski świat zamarł. Rozpoczęła się walka o życie piłkarza, którą udało się wygrać. Pojedynek przerwano, lecz po blisko dwóch godzinach go wznowiono i dokończono.

Dania – Finlandia: dramat Eriksena

Do 41. minuty gospodarze tego spotkania raz po raz zagrażali bramce debiutujących w tej imprezie Finów. Dobrze spisywał się jednak golkiper Hrádecký, który ratował swój zespół przed stratą gola. Najważniejsze wydarzenie dnia miało miejsce we wspomnianej 41. minucie. Christian Eriksen upadł na murawę, a jego serce się zatrzymało. Życie piłkarza udało się uratować, lecz mecz przerwano na blisko dwie godziny. Ostatecznie reprezentacje Danii i Finlandii wznowiły o 20.30 (mecz zaczął się o 18.00) pierwszą połowę. Po pięciu minutach przerwy sędzia rozpoczął drugie 45 minut.

Dania – Finlandia: jeden cios debiutantów

Przez pierwszy kwadrans drugiej odsłony tego spotkania Finowie nie byli w stanie wyjść z własnej połowy. Natomiast gospodarze nie byli w stanie wstrzelić się w bramkę Hrádeckiego. W 60. minucie prowadzenie objęli za to debiutujący na EURO Finowie. Maehle nie upilnował przy dośrodkowaniu z rzutu rożnego Pohjanpalo, a Schmeichel nie zatrzymał piłki, która wpadła do siatki. Po zdobytym golu Finowie ponownie cofnęli się na własną połowę, a Duńczycy szukali drogi do remisu. W 73. minucie Arajuuri sfaulował w polu karnym Poulsena, a sędzia podyktował rzut karny. Do piłki podszedł Højbjerg, lecz oddał słaby strzał, a piłkę pewnie wyłapał golkiper. Podbici rozwojem sytuacji Duńczycy nie zrazili się i atakowali dalej, lecz nie byli w stanie zmienić wyniku.

Finowie w debiucie na EURO zdobyli zatem komplet punktów. Najważniejszą informacją dnia jest jednak stan zdrowia Christiana Eriksena. Gwiazda Interu Mediolan i reprezentacji Danii wygrała walkę o życie, która rozegrała się tuż przed 19 na murawie stadionu w Kopenhadze.

Dania – Finlandia 0:1 (0:0)
Bramka: Pohjanpalo 60

Dania: Schmeichel – Wass (76. Stryger), Kjaer (63. Vestergaard), Christensen, Maehle – Eriksen (43. Jensen), Højbjerg, Delaney (76. Cornelius) – Y. Poulsen, Wind (63. Olsen), Braithwaite
Finlandia: Hrádecký – Toivio, Arajuuri, O’Shaughnessy – Raitala, Lod, Sparv (76. , Kamara, Uronen – Pohjanpalo (84. Forss), Pukki (76. Kauko)

Żółta kartka: Lod, Sparv