Walia – Szwajcaria: paliwa w Baku wystarczyło na remis

Walia - Szwajcaria

Źródło: twitter.com/Cymru

W drugim meczu 1. kolejki grupy A nie udało się wyłonić zwycięzców. Po wygraniu przez Włochów 3:0 meczu z Turcją, reprezentacje Walii oraz Szwajcarii podzieliły się punktami po emocjonującym w końcówce spotkaniu na Stadionie Olimpijskim w Baku. Walia – Szwajcaria na remis.

Walia – Szwajcaria: spokojna pierwsza połowa

Premierowe starcie na Stadionie Olimpijskim w Baku rozpoczęło się pod dyktando Wyspiarzy. W 2. minucie James zacentrował w pole karne Szwajcarów, ale dobrze spisał się Sommer. Chwilę później zagapił się Rodríguez, co wykorzystał Bale przy podaniu do Robertsa, lecz ten niecelnie dograł piłkę w pole karne. Kwadrans gry podsumowała sytuacja Moore’a, który uderzył piłkę głową. Świetną paradą popisał się jednak Sommer. Po kilkunastu minutach dobrej gry zespołu Roba Page’a do głosu doszli Helweci. W 19. minucie znakomitą okazję miał Fabian Schär. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, obrońca złożył się do strzału piętą, ale instynktownie interweniował Ward. Zespół Vladimira Petkovicia kontynuował natarcie na bramkę Walii. Dwukrotnie na listę strzelców mógł wpisać się Seferović, lecz piłka nie zmierzała w światło bramki.

Walia – Szwajcaria: przebudzenie Embolo

Druga połowa rozpoczęła się znakomicie dla Szwajcarów, a w szczególności dla Breela Embolo. Najpierw był bliski pokonania Warda z ok. 17 metrów, ale bramkarz Walijczyków sparował piłkę na rzut rożny. I to właśnie po nim napastnik Helwetów wpisał się na listę strzelców. Wygrał pojedynek z Robertsem i z bliskiej odległości w 49. minucie wpakował piłkę do siatki. Trzy minuty później po świetnym rajdzie mógł zanotować asystę, ale Mbabu nie trafił w bramkę. Walijczycy potrzebowali nieco czasu, by obudzić się po stracie bramki. W 58. minucie strzał Morrella został zablokowany, a chwilę później Davis przeniósł piłkę nad poprzeczką. Zespół Roba Page’a wyrównał dopiero w 74. minucie. Po krótko rozegranym rzucie rożnym, Morrell zacentrował ostatecznie w pole karne. Piłka spadła wprost na głowę Moore’a, który pewnym uderzeniem pokonał Sommera.

W 85. minucie piłkę do siatki skierował wprowadzony przed chwilą Gavrinović. Napastnik Helwetów był jednak na spalonym, co potwierdził VAR i bramki nie uznano. W samej końcówce swoje okazje mieli jeszcze Szwajcarzy, lecz ostatecznie ani Ward, ani Sommer nie skapitulowali po raz drugi. Reprezentacje Szwajcarii i Walii podzieliły się punktami w swoim pierwszym meczu EURO 2020.

Walia – Szwajcaria 1:1 (0:0)
Bramki: Moore 74 – Embolo 49

Walia: Ward – C. Roberts, Rodon, B. Davies, Mepham – Morrell, Allen, Ramsey (90+2. Ampadu) – D. James (75. Brooks), Moore, Bale

Szwajcaria: Sommer – Elvedi, Schär, Akanji – Mbabu, Xhaka, Freuler, Ricardo Rodríguez – Shaqiri (66. Zakaria) – Embolo, Seferović (84. Gavranović)

Żółte kartki: Schär, Mbabu