Polska–Francja. Horror w ćwierćfinale

Co działo się w nocy

Ostatni ćwierćfinał w siatkówce halowej mężczyzn. Przeciwko sobie stanęły reprezentacje Polski i Francji. Podczas 4 poprzednich igrzysk olimpijskich odpadaliśmy właśnie w 1/4 finału. Forma naszej drużyny z ostatnich spotkań kazała przewidywać, że awansujemy bez problemu. Niestety fatum znowu nas dosięgło.

Wyrównany ćwierćfinał

Prawie całe spotkanie było bardzo wyrównane. Wyjątki stanowiły serie bloków Francuzów w 2. i 4. secie oraz polskie kontrataki w 2 pozostałych partiach. Wszystkie końcówki wyglądały podobnie. Gra punkt za punkt przez większość seta i wyrabianie sobie dwu- lub trzypunktowej przewagi w miarę zbliżania się do piłki setowej. Po polskiej stronie atomowymi atakami klasycznie popisywali się Leon i Kurek. Za cuda w obronie odpowiadał Zatorski, jeden z najlepszych libero na świecie. Francuzi też mieli swojego lidera w osobie Ngapetha.

Katastrofa w tie-breaku

Niestety Polacy zderzyli się ze ścianą w ostatniej partii. Francja weszła na wyższy poziom. W obronie zawodnicy Trójkolorowych chcieli ratować każdą piłkę, przeskakiwali nawet 2 rzędy band ograniczających boisko. Perfekcyjnie ustawiali się do bloku i rozbijali nasze przyjęcie potężną zagrywką. Za to u nas wszystko przestało funkcjonować. Zniknęła skuteczność w ataku, która była naszą cechą charakterystyczną przez całe igrzyska. Wilfredo, który zdobył najwięcej punktów w meczu (29), próbował działać cuda rozpaczliwymi atakami z trudnych pozycji, ale nie mogło to nas uratować. Przegraliśmy ostatniego seta do 9 i cały mecz 2:3.

To piąte igrzyska z rzędu, w których nasi siatkarze odpadają w ćwierćfinale. Co ciekawe za każdym razem eliminowała nas inna reprezentacja. W Atenach przegraliśmy 0:3 z Brazylią, w Pekinie 2:3 z Włochami, w Londynie 0:3 z Rosją, a w Rio de Janeiro 0:3 z USA.

Polska-Francja 2-3 (25-21, 22-25, 25-21, 21-25, 9-15)