Czym jest sport? Ilu ludzi, tyle opinii

Czym jest sport

Fot. pixabay.com/ Remaztered Studio

Na świecie żyje blisko osiem miliardów ludzi. Nikt z nas nie jest w stanie znaleźć w tym ludzkim mrowisku na tyle bratniej duszy, by zgodzić się z nią we wszystkich tematach. O sporcie mówi się jednak, że łączy. Czy na pewno? Każdy z nas ma przecież inne spojrzenie na ćwiczenia, sport amatorski czy zawodowy. Czym zatem jest dla nas sport?

Czym jest sport? – definicja

Wedle ustawy o sporcie z dn. 25 czerwca 2010 roku „sportem są wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach. Za sport uważa się również współzawodnictwo oparte na aktywności intelektualnej, którego celem jest osiągnięcie wyniku sportowego (…)”.
 
Jak zatem widać, na tematykę sportu można spoglądać pod różnym kątem. Trenować można samotnie bądź w zorganizowanym klubie. Uprawianie sportu może wpływać nie tylko na fizyczność, ale i psychikę trenującego. Ba, za sport uznaje się też aktywność intelektualną, więc szachy (bądź uwielbiane przeze mnie warcaby) to także sport!

Czym jest sport? Zawodowo, a może amatorsko

O sporcie możemy mówić w dwojaki sposób – zawodowy i amatorski. Ludzie, którzy zawodowo zajmują się trenowaniem danej dyscypliny, są podziwiani przez cały świat. Takie nazwiska jak Cristiano Ronaldo, Leo Messi, LeBron James czy Roger Federer kojarzą niemal wszyscy ludzie na ziemi. Oglądamy ich, podziwiamy i często patrzymy z zazdrością na sukcesy osiągane przez największe sportowe tuzy. Jednak w ich przypadku powiedzenie „sport to zdrowie” jest chybione. Wieloletnie katorżnicze treningi na granicy wytrzymałości wyniszczają ich organizmy. Wiele z dobrze zapowiadających się karier zostaje dramatycznie przerwanych przez poważne kontuzje, które eliminują sportowców z czynnego uprawiania ukochanej dyscypliny.

Sport to także praca. Dla wspomnianej wyżej grupy ludzi trening jest niczym innym jak wizytą w biurze. Skocznia, hala, boisko czy wiejskie drogi przemierzane na kolarzówce – to wszystko wykonują w czasie, który inni poświęcają na przykład na pracę biurową. Zarabiają na tym pieniądze (choć nie zawsze), jednocześnie robiąc to, co kochają. 

Natomiast z drugiej strony mamy większą grupę amatorów. Ludzi, którzy uprawiają sport z różnych powodów. Jedni nieskutecznie próbowali spełnić swoje marzenia, inni trenują, by podtrzymać swoją kondycję i samopoczucie. Zadałem ostatnio to pytanie swoim znajomym, którzy otworzyli moje oczy. Spojrzałem na sport pod innym kątem. Oto niektóre z ich odpowiedzi.

Czym jest sport według ludzi?

Najczęściej przewijającą się odpowiedzią była pasja. Biegamy, gramy w piłkę czy jeździmy na rowerze, ponieważ lubimy to robić. Sprawia nam to przyjemność i jest jedną z nieodłącznych form spędzania wolnego czasu. Często też jest to dobry sposób na potrzymanie sylwetki i spotkanie ze znajomymi. Wszak sami meczu siatkarskiego nie rozegramy. Jednocześnie dzięki podtrzymywaniu aktywności walczymy ze swoimi słabościami i spełniamy marzenia. Rywalizujemy nie tylko z przeciwnikiem, ale i samym sobą. Nie ma lepszego uczucia niż zwiększenie ciężaru na sztandze czy przebiegnięcie nowego rekordu w trakcie joggingu. Sport pełni zatem rolę rozrywki, pod którą ukryta jest ciężka praca i walka o nasze osobiste możliwości.

Są też głosy, że sport nie jest dla każdego. „To nie dla mnie”, „Ja się nie nadaję do tego”, „Zdrowie mi nie pozwala”. Jednak te same osoby są w stanie stwierdzić, że istnieje na świecie dyscyplina, która trafia do nich. Sport nie musi być definiowany jako ruch fizyczny. Możemy być obecni w świecie sportu, nie ruszając się z kanapy. Jestem ogromnym fanem skoków narciarskich, choć nigdy nie byłem na skoczni. Czy czyni mnie to zatem sportowcem? Oczywiście, że nie. Jednak aspekt kibicowania oraz dopingowania ulubionych sportowców także sprawia, że jesteśmy aktywni sportowo. Co prawda jest to aktywność bierna, ale mówiąc wówczas, że nie interesuje nas sport, oszukujemy sami siebie.

Sport filozofią życia

Najpiękniejsze i najmądrzejsze słowa, jakie ostatnio usłyszałem, porównują sport do filozofii. „W sporcie mam wszystko, co chcę” – napisał mi jeden z moich znajomych. Jednocześnie porównał sportowca do mechanika: ulepszając przez ćwiczenia elementy swojego życia, jesteśmy niczym mechanik naprawiający popsute auto. Dzięki temu auto osiągnie lepsze prędkości, a my ludzie – dzięki trenowaniu – będziemy zdolni do rzeczy wielkich. Czym jest sport? Modlitwą, jaką składamy swojemu ciału poprzez ćwiczenia. Etapem dnia, bez którego nasze życie jest niepełne. Dzięki bieganiu czy wyjściu na siłownię rozwijamy ciało i ducha. „Muszę ćwiczyć, by pozostać sobą” – podsumował mój kolega.

Sport dla każdego

W sporcie piękne jest także to, że nie wyklucza on nikogo. Nieważne, czy chcemy uprawiać go zawodowo, czy amatorsko. Po prostu – MOŻEMY. Nie jest ważne, gdzie mieszkamy, kim jesteśmy, jaki mamy kolor skóry czy religię. Aktywność fizyczna jest dla każdego. Potwierdzają to chociażby igrzyska paraolimpijskie w Tokio, gdzie osoby niepełnosprawne walczą o medale na tych samych arenach, co ludzie pełnosprawni. Walczą z przeciwnościami losu, chorobami, widocznymi problemami w poruszaniu. Jednak robią to, co kochają. Trenują, rywalizują i wchodzą na podia po swoich występach. Ci ludzie pokazują, że nie ma sensu mówić: „Nie dam rady”, „Nie podniosę tej sztangi”. Powinni być dla nas inspiracją i motywacją do wyjścia z domu i poszerzenia swoich sportowych możliwości. Są genialni!

Sport to nie tylko trening

Jak już wspomniałem, sport dotyczy nie tylko czynnego trenowania. To nie tylko sportowcy, ale i kibice. Jednak te dwie grupy nie wyczerpują w pełni grona osób krążących wokół aktywności ruchowej. Sport to także praca – nie tylko sportowców. Szerokie grono dziennikarzy, ekspertów, menedżerów czy trenerów także skierowało swoje życie ku niemu. Nie biegają za piłką, nie przemierzają stromych podjazdów na rowerze, ale stanowią nieodłączny element sportowego krajobrazu. Dla wielu z nich to jedyna możliwość, aby być blisko świata, który jest dla nich niespełnionym marzeniem. Dzięki nim sport nabiera kolorytu, który jest tak ważny w dzisiejszych czasach, a osiągnięcia sportowców docierają do większego grona odbiorców.

Czym jest sport dla mnie?

Niespełnionym marzeniem? Być może. Jak każdy mały chłopiec marzyłem o tym, by być nowym Ronaldinho, a w zasadzie – Carlo Costlym, honduraskim napastnikiem GKS-u Bełchatów. Niestety, moja przygoda z profesjonalną piłką zakończyła się na trzech treningach. W przeciwieństwie do chociażby Bojana Krkicia: głowa dojechała, organizm niekoniecznie. Jednak pozostałem przy nim jako obserwator. Każdy zimowy weekend upływał mi na śledzeniu walki Justyny Kowalczyk czy Kamila Stocha. Nie odpuszczałem żadnych igrzysk i imprez rangi mistrzowskiej, a letnie okienko transferowe w piłce nożnej było dla mnie rajem.

Te rzeczy się nie zmieniły – istnieją nadal. Zmieniają się bohaterowie, lecz ja ciągle zasiadam przed odbiornik i delektuję się sportową rywalizacją. Lecę w powietrzu razem ze Stochem, pokonuję strome podjazdy z Majką, strzelam razem z Lewandowskim… A w trakcie trzymam laptop na kolanach, notując to wszystko i dzieląc się moimi przemyśleniami ze światem. Nie jestem sportowcem i nigdy nie będę. Nie spełnię marzeń o byciu gwiazdą GKS-u Bełchatów ani pewnie nigdy nie zdobędę z nimi mistrzostwa Polski jako trener. Lecz nadal będę spełniał swoje marzenia – te dziennikarskie.

Sport naszym życiem

Czym jest sport? Sport jest wszystkim i niczym. Dla jednego dzień bez wybieganych pięciu kilometrów jest dniem straconym. Dla innego – doba bez obejrzanej relacji sportowej. Sport potrafi zniszczyć marzenia wielu ludzi, ale i je spełnić. Każdy człowiek ma do niego inne podejście, które należy szanować. Jednak należy też pamiętać o aktywności fizycznej, którą jest nawet krótki spacer. Reasumując, SPORT JEST NASZYM ŻYCIEM. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *