Niesamowity wyścig – Max Verstappen nowym mistrzem świata

Zródło:TVP Sport

Źródło : TVP Sport

Niesamowity wyścig w Abu Zhabi. Max Verstappen pokonuje Lewisa Hamiltona na ostatnim okrążeniu ostatniego wyścigu sezonu i zdobywa swoje pierwsze mistrzostwo świata w karierze.

Początek wyścigu dobrze rozpoczął Mercedes. Po słabym starcie Verstappena Hamilton wykorzystał błąd rywala i wysunął się na prowadzenie w wyścigu. Kilka sekund później Verstappen zaatakował Hamiltona przy dojeździe do zakrętu. Hamilton musiał przeciąć zakręt, przez co zyskał sekundę przewagi nad swoim rywalem. RedBull w rozmowie z dyrekcją wyścigu błagał o karę dla Hamiltona, czyli oddanie 1 miejsca na rzecz Maxa. Jednak tak się nie stało.

W kolejnych okrążeniach Hamilton zyskiwał przewagę nad Maxem na około 10 sekund. Na 20 i 21 okrążeniu zespołowy kolega Verstappena Sergio Perez przetrzymywał Hamiltona, przez to Max odrobił na jednym okrążeniu prawie 5 sekund. Max po drugim zjeździe do boksu zaczął powoli odrabiać straty, jednak nadal tracił 11 sekund do swojego głównego rywala. Na 54 okrążeniu doszło do wydarzenia, które zmieniło wyścig. Zawodnik Williamsa Nicholas Latifi w walce z Mickiem Schumacherem stracił panowanie nad samochodem i uderzył w bandę, co spowodowało wywołanie samochodu bezpieczeństwa. Max Verstappen wykorzystał ten fakt i skorzystał z darmowego zjazdu do alei serwisowej i zmiany kół na lepsze ogumienie. Lewis nie został wezwany do alei serwisowej, gdyż dopiero na linii startowej zobaczył neutralizację wyścigu i przegapił zjazd.

Ogromne zamieszanie na dwa okrążenia przed zakończeniem wyścigu

W roli głównej wystąpili sędziowie, którzy najpierw uniemożliwili dublowanie samochodów, a później po protestach Christiana Hornera zmienili decyzję. Ci kierowcy, którzy znajdowali się przed Verstappenem, mogli się zdublować za samochodem bezpieczeństwa, a Holender mógł dojechać do Lewisa. Na ostatnim okrążeniu przywrócono wyścig. Max dzięki świeżym oponom wyprzedził Hamiltona i gnał po zwycięstwo, i po mistrzostwo. Lewis próbował atakować, jednak nic to nie pomogło. Max spokojnie dojechał do mety i został nowym mistrzem świata oraz drugim kierowcą po Nico Rosbergu, który zdetronizował Lewisa Hamiltona. Mercedes od razu po wyścigu złożył dwie apelacje o zmianę wyniku wyścigu, jednak sędziowie oba wnioski odrzucili. Dzięki temu można było już oficjalnie po raz drugi ogłosić Verstappena mistrzem świata w ciągu jednego dnia. Natomiast Mercedes, jako nagrodę pocieszenia, zdobył 8 tytuł najlepszego zespołu w stawce, pokonując Red Bulla o 28 punktów.

1 thought on “Niesamowity wyścig – Max Verstappen nowym mistrzem świata

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro
Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz oprogramowania do blokowania reklam.  

Wyłącz AdBlock i wspomóż Nas w działaniu! 

ODŚWIEŻ
Powered By
CHP Adblock Detector Plugin | Codehelppro