Puchar siódmy raz jedzie do Kazania, Malwina Smarzek bez pierwszego dużego sukcesu na rosyjskich parkietach

Zawodniczki Dinamo

Źródło: facebook.com/volleyballvfv/

Finał tegorocznej odsłony Pucharu Rosji w piłce siatkowej kobiet za nami. W finale naprzeciw siebie stanęły dwie aktualnie najlepsze drużyny rosyjskiej Super Ligi – Lokomotiw Kaliningrad oraz Dinamo Ak-Bars (dawniej Dinamo Kazań). Pucharowe spotkanie na szczycie pomyślnie zakończyło się w 3 setach dla drużyny z Kazania, która trzeci raz z rzędu triumfuje w rozgrywkach.

Pierwszy set dla Kazania

Obrończynie tytułu z Kazania od pierwszych minut spotkania prezentowały się na boisku wyśmienicie. Wyszły na parkiet skoncentrowane na zwycięstwie, skutecznie unikając błędów własnych. W szeregach drużyny z Kaliningradu od początku panował chaos, widoczne były nerwy i niezgranie całego zespołu.

Na wstępie broniące tytułu mistrzynie wypracowały sobie stabilną przewagę, doprowadzając do wygodnego stanu 10-3. Na przestrzeni seta niewiele atutów prezentowały zawodniczki Lokomotiwu, które miały problemy niemal w każdym elemencie. Partia zakończyła się wynikiem 25-14 po udanym ataku meksykańskiej przyjmującej Samanthy Brico.

Gra na przewagi i jest 2-0 dla Kazania

Druga partia od początku w wykonaniu podopiecznych trenera Woronkowa wyglądała znacznie lepiej. Set miał przebieg bardzo wyrównany. Na początku, co kilka akcji, ubiegłoroczne zwyciężczynie regularnie wypracowywały sobie 2-punktową przewagę szybko likwidowaną przez Lokomotiw.

Następnie inicjatywę odskakiwania przejęły zawodniczki z Kaliningradu, zaś od stanu 19-19 grano niemal punkt za punkt. W końcówce zawodniczki Dinamo zdołały wybronić piłkę setową przeciwniczek i po krótkiej grze na przewagi zakończyły partię wynikiem 26-24. Ostatni punkt z lewego skrzydła zdobyła Samantha Bricio.

Pomimo dobrej gry Kaliningrad przegrał partię, jednak nie tak znacząco jak poprzednio. Był to dobry i ciekawy set w wykonaniu obu drużyn. Istotne było to, że zawodniczki Lokomotiwu nie pozwoliły rywalkom na zbudowanie kilkupunktowej przewagi i łatwą kontrolę przebiegu seta.

Trzeci set – koncert Kazania

Trzeci decydujący set to ponowny koncert Kazania i tragiczna gra podopiecznych Andrieja Woronkowa. Partię otworzyła drużyna z Kazania, zdobywając punkt po ataku przyjmującej Tatiany Kadochkiny. Następnie po serii bardzo dobrej zagrywki ze strony środkowej Angeliny Lazarenko odskoczyły do stanu 9-0. Na nic zdała się szybka reakcja trenera Woronkowa, bowiem rywalki z punktu na punkt wyglądały coraz pewniej.

Ostatecznie Lokomotiw zdobył pierwszy punkt przy stanie 9-1 po udanym ataku kapitan zespołu Iriny Woronkowej. Zawodniczki z Kaliningradu zdołały kilkukrotnie dogonić wynik do 6 punktów straty, jednak Kazań dzięki wypracowanej przewadze mógł sobie pozwolić na spokojną grę we własnym stylu i tempie.

Pierwszą piłkę meczową triumfatorki sprzed roku zyskały przy stanie 24-17. Ostatecznie do zwycięstwa przyczyniła się Woronkowa, która na koniec zaatakowała z lewego skrzydła po przekątnej w aut. Pospieszne odrabianie tak dużej straty na niewiele się zdało. Do głosu doszły demony z seta otwierającego spotkanie – złe przyjęcie i niska skuteczność w ataku połączona oczywiście z prostymi błędami własnymi. Brakowało koncentracji, a zawodniczki, na które najbardziej liczono, niestety zawiodły.

Po wczorajszym bardzo szybkim i dobrym spotkaniu gwarantującym udział w finale przeciwko Leningradce Petersburg pozostało jedynie wspomnienie, a apetyty na triumf kaliningradzkich kibiców z pewnością nie zostały zaspokojone.

Kazań triumfuje trzeci raz z rzędu

Trzeci raz z rzędu w rozgrywkach Pucharu triumfuje drużyna z Kazania. Jednocześnie zostaje drużyną, która najwięcej razy w historii sięgnęła po to trofeum. Dotychczas z 6 wygranymi Dinamo pierwsze miejsce dzieliło z Zarieczje Odincowo, jednak to już przeszłość. Niestety obecne liderki ligowych rozgrywek nie podołały zadaniu. Tym Malwina Smarzek, debiutantka ligi rosyjskiej, od tego sezonu reprezentująca barwy Lokomotiwu, nie powtórzyła niedawnego sukcesu Bartosza Bednorza (Zenit Kazań) i nie sięgnęła po pucharowe trofeum.

W meczu o trzecie miejsce w tegorocznym Pucharze naprzeciw siebie stanęły zawodniczki Dinamo Moskwa oraz Leningradki Petersburg. Występująca w roli faworyta drużyna z Moskwy zwyciężyła 3-1 (28-26, 25-21, 25-15, 25-17). Była to pewna wygrana, chociaż rywalki zdołały postawić się w pierwszym secie oraz zwyciężyć w drugim. Ostatecznie zawodniczki z Petersburga musiały uznać wyższość drużyny przeciwnej i po fatalnych dwóch ostatnich partiach pogodzić się z czwartym miejscem w zawodach.